Filmy lata 70., lata 60., lata 80.

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje lata 70., lata 60., lata 80.. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.
Animowany film krótkometrażowy opowiadający historię Polski w latach 1939-1989.
Druga część trylogii o przygodach Tulse′a Lupera. Akcja dzieje się na przestrzeni sześćdziesięciu lat XX wieku – od 1928 roku, w którym zostaje odkryty uran w Kolorado, do 1989 roku, kiedy to zostaje zburzony Mur Berliński i zakończony okres Zimnej Wojny. Czasy te reżyser nazywa Czasami Uranu.


Pierwotnie wyświetlana w kinach przed seansami, później także w telewizji jako cykl dokumentalny, była narzędziem peerelowskiej propagandy. Prezentowano w niej wydarzenia ze świata polityki, kultury, nauki, sportu oraz dokumentowano życie codzienne zwykłych ludzi.
Rok 1970 przynosi zmianę władzy i propagandę sukcesu, jaki odnosi socjalistyczne państwo. Przełom roku 1980 to powrót do polityki „poszukiwania wroga wewnętrznego” i rzeczywistość naznaczona obecnością w propagandzie Jerzego Urbana i generała Jaruzelskiego, jako męża opatrznościowego narodu polskiego. Naczelną zasadą, jaka przewodziła naszym przywódcom, była miłość do Kraju Rad. Przez ponad 40 lat godziła ona w najbardziej żywotne polskie interesy; swoista radziecka okupacja wypierała z Polaków świadomość niepodległego państwa. Opowiedziana przewrotnie, bo z humorem, historia PRL-u może odpowiedzieć na pytanie, dlaczego próbuje się budować pomniki dawnemu ustrojowi...
Historia człowieka, który zamiast starzeć się – młodnieje.
Miasto Boga przedstawia historie ludzi żyjących w slumsach Rio de Janeiro, ich życie bez perspektyw i szans na wyrwanie się z tego okropnego świata. Nędza, gangi, rabunki to codzienność, z którą muszą borykać się bohaterowie filmu. Wielu z nich wybiera takie życie, przystają do gangów i stają się przestępcami. Ale Busca-Pé obiera sobie inny cel, postanawia zostać fotografem i podejmuje próbę wydostania się z piekła. Wstrząsający film, oparty na podstawie powieści Paulo Linsa.
Historia Forresta Gumpa od początku jest niezwykła. Forrest urodził się w latach 50-tych, a jego IQ to 75 czyli poniżej normy, jednak to nie stanowi dla niego kłopotu, łatwo nawiązuje znajomości i nie zraża się do ludzi. Już od dzieciństwa przyjaźni się z Jenny, która zostaje na długo jego jedynym przyjacielem. Forrest Gump dzięki temu, że niezwykle szybko biega dostaje się wkrótce do drużyny footbolowej i w końcu na studia, które udaje mu się ukończyć. Jako reprezentant kraju został zaproszony do białego domu na spotkanie z prezydentem Kennedym, któremu oświadcza wprost, że musi do łazienki. Zostaje potem zwerbowany do wojny w Wietnamie, gdzie poznaje swojego drugiego przyjaciela Bubbe oraz porucznika Dana. Po ukończeniu służby zakłada firmę krewetkową i dzięki szczęściu zostaje jedynym dostawcą krewetek w kraju, przez co zarabia fortunę. W czasie swoje życia poznał wielu sławnych ludzi: Elvisa Presleya, Johna F. Kennedy'ego, Nixona, Johna Lennona oraz wielu innych.
Harvey Pekar jest urzędnikiem w miejscowym szpitalu. W domu nasz bohater czyta, pisze i słucha jazzu. Jego mieszkanie jest wypełnione tysiącami książek i płyt długogrających. Kiedy po latach komiks zaczyna być traktowany jak ważna forma sztuki dla dorosłych nasz bohater postanawia napisać własny. Po raz pierwszy opublikowany w 1976 roku kultowy komiks Harveya zyskuje sławę na całym świecie.
Fantastyczna i zabawna historia Serga Gainsbourga. Film w którym, mały żydowski chłopczyk przechadza się po okupowanym przez nazistów Paryżu i w którym nieśmiały młody poeta próbuje oczarować swingujące kabarety lat sześćdziesiątych. Na ekranie twory jego umysłu ucieleśniają się, a jego natchnienie idzie w parze z wywołującymi skandale historiami miłosnymi. Wszystko to złożyło się na wywrotowy film, którego główny obywatel wprawił w drżenie całą planetę.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…