Filmy wspomnienie, pierwsza wojna światowa

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wspomnienie, pierwsza wojna światowa. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Sierpień 1914 roku. Zajęty przez Niemców Kaliniec w pośpiechu opuszczają mieszkańcy. Jest wśród nich Barbara Niechcic, która wraca wspomnieniami do przeszłości: nie spełnionej miłości do Józefa Toliboskiego, małżeństwa z Bogumiłem Niechcicem oraz przeżyć związanych z wychowaniem syna - Tomaszka.
Telewizyjna adaptacja powieści Marii Dąbrowskiej, ukazująca dzieje kilku pokoleń polskiej rodziny szlacheckiej na tle doniosłych wydarzeń historycznych z przełomu XIX i XX wieku. Bogumił Niechcic, były powstaniec i ziemianin, żeni się z Barbarą Ostrzeńską, też pochodzącą z zamożnego niegdyś rodu szlacheckiego. Życie Barbary przygniata uraz pierwszej nieszczęśliwej miłości i niezaspokojone aspiracje duchowe. Bogumił pracuje jako administrator cudzych majątków. Powrót do miasta to ciągłe marzenie Barbary, Bogumił tylko w pracy znajduje ucieczkę od domowych kłopotów. Ich związek, niewolny od nieporozumień, mino wszystko trwa. Dopiero śmierć Bogumiła oznacza dla Barbary radykalne zmiany, a wybuch I Wojny Światowej - strach o niewiadomy los własny i najbliższych.
Czas pierwszej wojny światowej. Stephen Wraysford, porucznik piechoty walczący w okolicach Amiens, wraca do roku 1910, kiedy przebywał w tych rejonach jako praktykant w fabryce tekstyliów. Tam poznaje Isabelle, młodą żonę gospodarza domu w którym przebywa. Między nimi dochodzi do namiętnego romansu.


Amsterdam

5,9
5,2
W latach 30. trzech przyjaciół - lekarz, pielęgniarka i adwokat - jest świadkami morderstwa, sami stają się podejrzanymi i odkrywają jeden z najbardziej skandalicznych spisków w historii Ameryki.
Historia filmu rozpoczyna się tuż przed zakończeniem I Wojny Światowej, w listopadzie 1918 roku. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, niegdyś wzięty artysta, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia. Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, nie takie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko. I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, w przyjaciołach odzywa się duch walki o sprawiedliwość. Zemsta będzie słodka – a do tego pomoże upamiętnić prawdziwych bohaterów narodu...

12 małp

7,8
Nieznany wirus niszczy ludzkość, tylko 1% populacji uchodzi z życiem. Jest rok 2035, ludzie żyją pod ziemią. Więzień James Cole Zostaje „na ochotnika” wysłany w przeszłość do roku 1996, aby zebrać informacje na temat pochodzenia wirusa. Jednak w wyniku pomyłki James trafia do roku 1990, gdzie natychmiast aresztuje go policja.
Podczas pierwszej wojny światowej, niepełnoletni student Francois Jaubert (Gérard Philipe) spotyka i zakochuje się w Marthe Grangier (Micheline Presle), która jest zaręczona z Jacquesem (Jean Lara), żołnierzem będącym na froncie. Chociaż Francois kocha ją żarliwie, zostają rozdzieleni i dziewczyna poślubia Jacquesa. Ale kiedy Marthe i Francois spotykają się ponownie, ich wzajemne uczucia okazują się silniejsze niż kiedykolwiek i rozpoczyna się pozamałżeński romans...
Film historyczny o wydarzeniach I wojny światowej – kwietnia 1914 roku, z którymi zetknął się w Polsce Lenin (miasteczko Poronin w Karpatach Polskich). Właśnie tam, na terytorium byłych Austro–Węgier, przyszły przywódca zostaje uwięziony jako poddany wrogiego państwa. Autorzy filmu dają widzowi szansę, aby śledził myśli bohatera, porównując jego spojrzenie na przyszłość i teraźniejszość.
"Całe jej życie to zemsta za upiorną młodość", mawiał jej przyjaciel, dyrektor Olimpii, Bruno Coquatrix. Jej matka, pochodząca z Kabylii (Algieria), nie chce o niej słyszeć, a ojciec nie może się nią zajmować. Mała Edith Giovanni Gassion (Édith Piaf) spędza pierwsze lata życia u babki, właścicielki podejrzanego hoteliku w Normandii, dopóki ojciec, wędrowny "człowiek-guma" nie zabierze jej w trasę, by zbierała pieniądze pod koniec jego występów. Niezwykły los tej maleńkiej kobiety, która stała się największą damą francuskiej piosenki, nie był dotychczas nigdy opowiedziany w kinie. Reżyser Olivier Dahan ukazuje go w tym poruszającym filmie.
Paryż, 1922 rok. Ciężko chory Marcel Proust (Marcello Mazzarella), którego dni są policzone, kończy swe monumentalne dzieło "W poszukiwaniu straconego czasu". Na łożu śmierci przegląda zdjęcia. Pamięta swoje życie. Ale postacie rzeczywiste mieszają się z postaciami z fikcji. A fikcja stopniowo zyskuje pierwszeństwo przed rzeczywistością. Oto odwiedza Gilbertę (Emmanuelle Béart), swoją miłość z dzieciństwa, teraz żonę Saint-Loupa (Pascal Greggory). Marcel słucha wynurzeń Gilberty, ale jednocześnie powracają do niego inne wspomnienia. Z zakamarków pamięci wynurzają się kolejne osoby: baron de Charlus (John Malkovich), księżna Oriane (Edith Scob), pani Verdurin (Marie-France Pisier) i Odette (Catherine Deneuve).
Słowa kluczowe

Proszę czekać…